Leczenie kanałowe, zwane także leczeniem endodontycznym, to proces polegający na usunięciu martwej lub nieodwracalnie uszkodzonej miazgi zęba z następowym opracowaniem kanału i jego wypełnieniem.
Celem leczenia endodontycznego jest przede wszystkim zachowanie w ustach pacjenta prawidłowo wyleczonych korzeni zęba, które mogą służyć jako konstrukcja do odbudowy jego zniszczonej korony.
Leczenie endodontyczne jest praco- i czasochłonne. Poza włożoną pracą i czasem, wymaga ono doskonałych umiejętności lekarza oraz bogatego i kosztownego oprzyrządowania. Jednak dla ocalenia zęba warto podjąć ten trud. A prawidłowo wypełnione kanały sprawiają, że ząb, choć „martwy”, może służyć jeszcze przez wiele lat.
Kiedy stosuje się leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe stosuje się w związku z takimi problemami i stanami w jamie ustnej, jak:
- uraz zęba – miazga może zostać uszkodzona w wyniku urazu, na przykład uderzenia, które niekoniecznie powoduje pęknięcie zęba. W niektórych przypadkach uraz może spowodować obumarcie miazgi, nawet bez widocznych uszkodzeń zewnętrznych.
- głębokie wypełnienie – w przypadku, gdy wypełnienie znajduje się bardzo blisko miazgi lub gdy zostało wykonane w miejscu, gdzie próchnica była głęboka, może dojść do zapalenia. Leczenie kanałowe jest wtedy konieczne, aby usunąć zainfekowaną tkankę,
- głęboka próchnica – gdy próchnica dotrze do miazgi, bakterie mogą spowodować jej infekcję. Leczenie kanałowe jest wtedy niezbędne, aby usunąć zainfekowaną tkankę i zapobiec rozprzestrzenianiu się zmian,
- zakażenie lub zapalenie miazgi – infekcje miazgi mogą wynikać nie tylko z próchnicy, ale też z pęknięć lub urazów zęba, nawet jeśli nie są one widoczne na powierzchni,
- pęknięcie lub złamanie zęba – pęknięcia lub złamania zęba mogą odsłonić miazgę, prowadząc do infekcji. Leczenie kanałowe pozwala usunąć zainfekowane tkanki i ochronić ząb przed dalszymi uszkodzeniami,
- powtarzający się ból lub uczucie dyskomfortu – chroniczny ból zęba, nadwrażliwość na gorąco lub zimno, ból podczas gryzienia lub dotykania, a także trwałe uczucie dyskomfortu mogą wskazywać na konieczność leczenia kanałowego.
Po leczeniu endodontycznym możliwe jest zastosowanie implantów. Zajmujemy się ich projektowaniem i umieszczaniem w dziąśle pacjenta. Takie elementy, pod warunkiem że zostaną odpowiednio dobrane do pozostałych zębów, prezentują się niezwykle naturalnie i przywracają pełną funkcjonalność jamy ustnej.